Nasmeh in zadovoljstvo na obrazih igralcev

Selekcije naše nogometne šole so se udeležile mednarodnega turnirja ŠAMPION JUNIOR KUP v Sarajevu, ki je potekal od 13. do 16. januarja. Na več kot 500 km oddaljenem dogodku, se je udeležilo kar 296 ekip, ki prihajajo iz Švedske, Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Srbije, Makedonije, Črne Gore ter Bosne in Hercegovine. Več tisoč staršev je spremljalo preko 568 tekem, kot se spodobi pa ni manjkalo niti zabave in kvalitetnega druženja ter seveda, morda še najbolj pomembno, tkanja novih vezi, prijateljstev. Nogometna šola Svoboda-Olimpija je na dogodek pripeljala dva avtobusa z nogometom ‘obsedenih’ otrok, ki so to dokazovali prav vsak dan turnirja. Številka udeležencev bi bila precej višja in konvoj bi bil zlahka daljši za še en avtobus, a so okužbe s korono preprečile pot približno tretjini prijavljenim. Z nami so bili tudi starši, ki so z navijanjem in spodbujanjem dihali z ekipami skozi celoten turnir.

Vtise s turnirja je za našo spletno stran strnil trener Alen Jevtić: „Sam turnir kot tak traja že vrsto let in se s časom razvija in širi. Glede na to, da nismo prvič udejstvovali na tem turnirju poznamo skoraj vse faze od začetkov pa do danes in je viden napredek. Sama organizacija je na višjem nivoju, boljši pogoji za igralce, veliko število ekip… Mogoče je pomankljivost to, da ni ekip večjih klubov iz regije, npr. Dinamo, Zvezda, Partizan, Hajduk in nenazadnje domačinov Željezničar, Sarajevo. Morda ne bi škodila kakšna tekma več, vsaj za nas, ki smo opravili dolgo pot.“

O pomenu mednarodne izkušnje za mladega nogometaša je trener naše selekcije U12 povedal: „Vsaka mednarodna izkušnja prinaša igralcem ogromno pozitivnega v smislu razvoja mentalnega sklopa. Vsekakor je pri razvoju igralca pomemben del tekmovanje in, da vidiš kje si v primerjavi z igralci iz drugih klubov v drugih državah. Tekmovanje z enimi ter istimi ekipami dostikrat postane rutina in kmalu tudi monotonost. Vsako tako potovanje (še posebej v zimskih časih, ko je vse skupaj manj intenzivno), pa razbije to neko monotonost in da dodaten zagon in motivacijo igralcem.

V našem primeru, ko so igralci na poti z avtobusom 9 ali 10 ur in skupaj v hotelu, v sobah 3 dni ali več, jim ogromno pomeni pri sami socializaciji, okrepitvi timskega duha in boljši povezanosti (tako individualni prijateljski kot ekipni) – kar je nenazadnje v zadnjih dveh letih ogromno primanjkovalo glede na same razmere in situacije. Dodatek vsega je tudi, da igralci dobijo neko svobodo (kar zadeva starševskega nadzora) kot tudi samostojnost za vse prihodnje izzive v življenju. Še posebno pri najmlajših 6,7 let, ki so prvič na kaki poti oz. nekaj dni brez staršev in se prvič zares “prereže popkovina” kot radi rečemo. Je ‘fajn’ zadeva in izkušnja kar zadeva zrelosti. “

Za konec je Jevtič še izpostavil, kaj je glavni pomen takih dogodkov: „Zadovoljstvo in veselje igralcev/otrok, seveda skozi prizmo samega razvoja in napredka je naše glavno poslanstvo. Sami mednarodni turnirji ali mednarodne tekme pa kot sem že povedal začinijo celoten proces iz treningov ter domačih tekmovanj. Vsekakor sem mnenja, da so tovrstne tekme in potovanja pri igralcih pika na i vsega skupaj in se jih večina igralcev veseli. Tudi letos je bil to lep pokazatelj, s samim udejstvovanjem na turnirju v Sarajevu. Ne glede na številne odpovedi zaradi situacije s karantenami, dolgo vožnjo, prečkanjem dveh mej in samimi rezultati je končni izplen neprecenljiv – to je nasmeh in zadovoljstvo na obrazih igralcev. V tekmovalnem obdobju imamo vedno v planu 3-4 mednarodne turnirje (Bosna, Srbija, Hrvaška, Avstrija) kot tudi enodnevna prijateljska srečanja/tekme. Naslednji večji mednarodni turnir je sicer naš Zmajevo gnezdo.“

Radi bi se zahvalili organizatorjem, trenerjem in seveda staršem, ker so vsi skupaj omogočili našim nogometašem udeležbo na turnirju v Sarajevu. Pridobljene izkušnje, tekmovanje, igra, obilo zabave in nova prijateljstva bodo otrokom za vedno ostali v spominu in prav vse to je smisel nogometa! #FOOTBALLISLIFE